Pevné bříško a zdravá záda

Bolavá záda trápí mnohé lidi se z pohledu zdravotní tělesné výchovy řadí mezi tzv. oslabení pohybové soustavy. Cvičení probíhá 30 minut, není však zaměřené pouze na posilování zádových svalů, ale i ostatních, které souvisí se správným držením těla. 

 

Koho bolavá záda nejčastěji postihují?

V první řadě jsou to lidé se sedavým zaměstnáním, tzn. lidé sedící prakticky celou pracovní dobu u stolu a nebo za volantem automobilu. Takto pracujícím lidem v důsledku nízké fyzické aktivity ochabují tzv. fázické svaly. (Jsou to svaly, které dokážou vyvinout velkou rychlost a sílu, ale pouze po krátkou dobu. Pokud tyto svaly nebudeme dostatečně zatěžovat, mohou ochabnout a jejich funkci následně přebírají svaly posturální. např. : oslabené břišní svaly a tím pádem jsou zatížené vzpřimovače páteře, patřící mezi fázické svaly) které následně, při jen mírné zátěži svou silou nestačí a způsobují právě bolest zad.

Další skupinou často trpící na bolavá záda jsou lidé jednostranné zatěžující svá záda ať už při pracovní činnosti, či sportu nebo i jiným způsobem, čímž dochází k jejich přetěžování v určitých partiích, což má za následek vznik disbalancí v rozvoji jednotlivých svalových skupin v oblasti trupu. Důsledkem pak opět bývá bolest zad.

Do této skupiny můžeme také zařadit těhotné ženy, které se často ve vyšších stupních těhotenství setkávají s větší či menší intenzitou s bolestmi zad, obzvláště pak v bederní a hrudní páteře. Ty bývají způsobeny především změnou (vychýlením vpřed) těžiště těla v důsledku rostoucího břicha.

 

Jak se bolesti zad zbavit?

Jedinou cestou jak se dlouhodobě zbavit bolesti zad je zbavit se její samotné příčiny. Příčinou bolavých zad bývá, v drtivé většině případů, svalové oslabení nebo svalová disbalance. Tyto lze pomocí pravidelného a precizního cvičení zmírnit nebo dokonce úplně odstranit.

Cvičení na bolavá záda vede k odstranění bolesti zad a nebo slouží jako prevence, měla by se provádět pravidelně a s co nejvyšší přesností. Pravidelnost a správnost provedení je přímo úměrná k účinnosti cvičení na odstranění bolesti zad. 

 

Pro koho je cvičení vhodné?

Cvičení je vhodné naprosto pro každého i pro těhotné a kojící ženy. Těhotenství však hlašte instruktorovi, abychom Vám mohli poradit s případnou alternativou nějakého cviku. 

 

Kdy?

každou středu v 18:15 - 18:45, na lekci je potřeba si vždy rezervovat místo předem: Helena Vacková, tel. 724 937 399 nebo emailem: vackovah10@seznam.cz a v případě neučasti lekci zrušit formou SMS na tel. 724 937 399 nejdéle 2 hodiny před začátkem lekce

 

Co s sebou?

ručník, pohodlné oblečení nejlépe sportovní oblečení (možnost převlečení na místě), pohodlnou obuv, pití doporučuji v rámci dodržování pitného režimu :) a dobrou náladu :)

 

Cena? 

jednorázové vstupné: 50,-/lekce

permanentka 10 vstupů: 450,- 

permanentka 20 vstupů: 800,- 


Kontakt

wellness studio Polná

Helena Vacková
Jungmannova 1131
588 13 Polná


724937399